Lato rozgościło się w Polsce na dobre, temperatury rosną z dnia na dzień, słońce delikatnie ogrzewa wszystko dokoła. Polskie Tatry od dziesiątek lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Nie ma się zresztą co dziwić - Zakopane jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych miejsc w całym naszym kraju. Polskie góry przyciągają nie tylko rodzimych podróżników, ale i zagranicznych turystów. Gubałówka czy Kasprowy Wierch to nie lada atrakcje zarówno dla Polaka, jak i gościa z zagranicy. Wiele osób uległo już urokowi naszych pięknych, rodzimych Tatr. A ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, latem mają ku temu doskonałą okazję!

Dla kogo?

buty salewa

Tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o górskie wędrówki. Na górskie szlaki mogą się wybrać zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Grunt to jednak trzeźwa, obiektywna ocena swoich możliwości oraz sprawności fizycznej. Musimy mieć bowiem świadomość tego, na jaki wysiłek jesteśmy w stanie się zdobyć, a jaki będzie już ponad nasze siły. Jeśli udajemy się w góry po raz pierwszy, oczywistym jest, że nie powinniśmy wybierać trudnego, wymagającego szlaku. Powinniśmy raczej rozpocząć od spokojnych przechadzek, by stopniowo przyzwyczajać swój organizm do takiego wysiłku.

Dobre przygotowanie

Wybierając się w góry należy być przygotowanym na wszelkie okoliczności pogodowe, bowiem aura potrafi tam być naprawdę kapryśna. Co w praktyce oznacza takie dobre przygotowanie? Trekkingowe buty salewa, przeciwdeszczowa kurtka, która ochroni nas przed ewentualnym deszczem, wygodna, sportowa odzież. Wygoda jest najważniejsza podczas kilkugodzinnej wędrówki górskimi szlakami. Właśnie dlatego tak ważne jest zainwestowanie w buty salewa lub inne buty trekkingowe, które zapewnią nam komfort i wygodę na trasie.

Wędrowanie z głową

Prócz wspomnianego już wyżej starannego przygotowania się do wyprawy (wygodny, sportowy strój, komfortowe trekkingowe buty salewa, kurtka oraz plecak, w którym zmieści się bidon lub butelka z wodą) należy również zawsze podchodzić do wędrowania z ogromną dozą rozwagi. Jeśli według prognozy pogoda ma - delikatnie mówiąc - nie zachwycać, warto jest przełożyć wycieczkę na inny dzień. Ponadto nie wolno wychodzić na szlak późnym popołudniem czy tym bardziej wieczorem. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, iż nie uda się nam ukończyć trasy przed zapadnięciem zmroku. Podróżowanie po ciemku nie jest zaś najlepszym pomysłem, z czego zdaje sobie sprawę chyba niemal każdy. Nigdy nie przeceniajmy swoich możliwości. Lepiej podejść do sprawy nawet zbyt ostrożnie niż zrobić coś, czego bardzo długo będzie się potem żałować.