Kuchnia jest sercem każdego domu. Spędzamy w niej dużo czasu i powinniśmy czuć się w niej komfortowo, żeby codzienne aktywności nie były dla nas uciążliwe. Urządzając kuchnię, staramy się aby spełniała nie tylko funkcję praktyczną, ale również była wygodna i estetyczna. Czasy, kiedy drzwi od kuchni zamykaliśmy przed gośćmi dawno minęły – dziś to pomieszczenie najczęściej jest otwarte na resztę domu, stanowiące część życia towarzyskiego, chociażby poprzez zapraszanie przyjaciół do wspólnego gotowania. Dlatego chcemy, by wnętrze kuchni było zgodne z najnowszymi trendami i współgrało ze stylem reszty domu. Bardzo ważnym elementem wystroju jest oświetlenie. Wybór odpowiedniego światła do kuchni to niełatwe zadanie, ale na rynku znajdziemy ogromny wybór lamp we wszystkich kształtach, rozmiarach i kolorach. Na co więc się zdecydować, żeby nasza kuchnia olśniewała?

Modny dodatek nowoczesnego wnętrza

Najpopularniejszym rodzajem oświetlenia, wybieranym do kuchni są lampy wiszące. Jest to rozwiązanie praktyczne – taka lampa nie zabiera miejsca i zapewnia równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Lampy wiszące do kuchni mogą stanowić dobre uzupełnienie reszty wystroju, lub nadawać ton całemu pomieszczeniu. Mogą korespondować z innymi elementami oświetleniowymi w domu, tworząc spójną całość lub stanowić ciekawy akcent dekoracyjny, przyciągający uwagę. Od kilku sezonów wciąż popularne w urządzaniu wnętrz są motywy industrialne – wśród lamp inspirowanych starymi fabrykami spotykamy postarzane belki, oplecione grubymi sznurami, części maszyn, czy designerskie żarówki bez kloszy. Równie modny jest styl skandynawski – minimalistyczne lampy w stonowanych kolorach nadają wnętrzu przytulny i wyważony charakter. Dobrze jest zastanowić się, czy wolimy podążać za trendami, czy lepiej zdecydować się na lampę o bardziej uniwersalnym wzornictwie, która zostanie z nami przez wiele lat.

Funkcjonalność przede wszystkim

Oczywiście nie możemy zapomnieć, że kuchnia jest pomieszczeniem roboczym i z tego względu powinna być dobrze oświetlona, a więc nie możemy kierować się jedynie estetyką. Lampy wiszące do kuchni muszą zapewniać wystarczająco mocne światło, abyśmy bez problemu mogli przy nim kroić, obierać i wykonywać inne czynności, wymagające precyzji. Niewyraźne oświetlenie w kuchni może skutkować nie tylko pomyleniem składników, ale może być niebezpieczne – pamiętajmy, że przy gotowaniu często używamy ostrych narzędzi. Czym jeszcze się kierować? Lampy wiszące do kuchni powinny być wykonane z materiałów, pozwalających na łatwe utrzymanie ich w czystości – para i drobinki tłuszczu, unoszące się podczas gotowania, z pewnością zmuszą nas do regularnego czyszczenia lampy.