Rozwój nowych technologii odbywa się nie tylko w medycynie i na rynku szybkich urządzeń mobilnych. Przemysł odzieżowy również się zmienia ze względu na systematyczne wkraczanie do przemysłu odzieżowego nowych materiałów i ich zastosowań.

Tkaniny softshell i hardshell, mimo tajemniczej nazwy nie są stosowane przy kosmonautów ani nurków głębinowych, lecz do codziennego użytkowania przez miliony ludzi na świecie.

Czym charakteryzują się tkaniny softshell?

Soft to "miękki", "delikatny", tkaniny softshellshell to "muszla", ale również" powłoka". Nazwa softshell tkanina sugeruje, że to materiał, który ma za zadanie chronić nabywcę solidnie, jak muszla chroni małża i jednocześnie być delikatna, miękka. Tak rzeczywiście jest.

Oznaczenie Softshell tkaniny należy odczytywać jako informację o tym, że produkt jest złożony z dwóch warstw - przeciwwiatrowej i ocieplającej, przy czym warstwa ocieplająca ma jeszcze zdolność odprowadzania wilgoci, np. potu.

Nie jest to jednak produkt przeciwdeszczowy - musiałby być uszyty z tkaniny hardshell, czyli z dodaną trzecią, nieprzemakalną warstwą. Taki materiał nie przemaka, lecz jest stosunkowo sztywny i traci właściwości oddychające.

Gdzie się stosuje tkaniny softshell?

Rewelacyjne właściwości tych tkaniny znalazły zastosowanie w ubraniach turystycznych i sportowych, czyli wszędzie tam, gdzie aktywność sportowa uprawiana jest na wolnym powietrzu oraz w chłodniejsze dni roku.

Najpopularniejsze są kurtki i bluzy z oznakowaniem "softshell tkanina". Są idealne na dłuższe wycieczki jako ochrona przed wiatrem i zimnem, a jednocześnie lekkie i nie krępujące ruchów.

Z tych materiałów szyte są również spodnie i bluzy sportowe. Biegacz lub rowerzysta w ubraniach softshell jest chroniony przed wiatrem i zimnem, a dodatkowo w trakcie intensywnej aktywności sportowej pot odprowadzany jest na zewnątrz.

Jak nosić ubrania szyte z tkaniny softshell?

Pytanie całkiem zasadne. Otóż ubrania z tkaniny softshell nie wymagają zakładania dodatkowych, grubych warstw odzieży pod spód.

W zupełności wystarczy, i tak zalecają producenci by pod kurtki i spodnie sportowe zakładać w chłodne dni odzież termoaktywną. Jeżeli jest szczególnie chłodno, można się zabezpieczyć dodatkową polarową bluzą.

Trzeba jednak pamiętać, że kurtki i inna odzież szyte z tkanin softshell nie chronią przed przemoknięciem. Warstwa chroniąca przed wiatrem nie jest wodoodporna.

Jeżeli w planie jest rekreacja sportowa nad wodą, np. żeglowanie lub eksplorowanie trasy turystycznej w zmiennych warunkach pogodowych warto zainwestować w ubranie z tkaniny hardshell, gdzie jest dodatkowa, nieprzemakalna warstwa. Wadami takiej tkaniny jest swoista sztywność oraz ograniczone mozliwości oddychania skóry.